Sanayi Gençleri İçin Büyük Proje

Ana Sayfa>Haberler

Sanayi Gençleri İçin Büyük Proje

09.05.2016

Selçuklu Belediyesi tarafından Anadolu Sanayi’ne kazandırılan Ali Okutan Sanayi Sosyal Tesislerinde basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. 

Selçuklu Belediyesince Anadolu Sanayi’nde hizmete sunulan ve “Bugünün Gençleri Yarının Ustaları” projesi ile sanayide çalışan gençlerin sosyal hayatına katkı sağlaması hedeflenen Ali Okutan Sanayi Sosyal Tesisi, yapılan basın bilgilendirme toplantısı ile yerel ve ulusal basın temsilcilerine tanıtıldı. Derslikler, yemekhane, mescit ve spor salonu bulunan tesiste, Elmas Kuran Kursu ile yürütülen ortak çalışmalarla sanayi çalışanlarına Kuran ve fıkıh kursları da veriliyor. Pilot uygulama olarak Anadolu Sanayi’ne kazandırılan tesis, sanayide çalışan gençlerin mekansal sorunlarını gidermek ve gençleri sosyal hayata kazandırmak için önemli bir merkez olacak. 

Konuşmasına geçtiğimiz yıl görevi başında hayatını kaybeden ve Sanayi Sosyal Tesisi’ne ismi verilen Selçuklu Müftüsü Ali Okutan’a rahmet dileyerek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ali Okutan Bey Selçuklu İlçe Müftümüzdü ve görevi başında bir kalp rahatsızlığı geçirerek vefat etti. Çok çalışkan, iyi niyetli ve özellikle gençlik faaliyetleri için çok gayretli bir arkadaşımızdı. Onun ismini yaşatmak için bu tesise onun ismi verilmiş oldu. Burada da gençlerle ilgili bir faaliyet yapıyoruz. Bu faaliyetimizde Kent Konseyi Başkanımız, Meclis Üyemiz ve genç Meclis Üyesi arkadaşlarımız koordinatörlük yapıyorlar. Yine Elmas Kuran Kursu Derneği ile burada faaliyette bulunuyoruz.  Burada aynı zamanda hem ustalarımıza hem de kalfa ve çıraklarımıza bir din eğitimi ve sohbet ortamı da oluşmuş oluyor” dedi.

Selçuklu’nun çok hızlı büyüyen ve genç nüfusun çok fazla olduğu bir ilçe olduğunu ifade eden Başkan Altay, “Bugünün gençleri yarının ustaları” projesi ile basın mensuplarına slayt sunumu eşliğinde bilgiler verdi.  Altay,“15-29 yaş arasında 168 bin 384 hemşehrimiz yaşamakta. Bu oran neredeyse Türkiye’deki birçok ilin nüfusundan daha fazla bir nüfus demek.  Bu oranı 29 yaş altında değerlendirdiğimizde Selçuklu’nun nüfusunun yarısı olan yaklaşık 300 bin kişi 29 yaşın altında bulunmakta ve genç nüfusumuz hızla artmakta” dedi.

Gençlere Yönelik Birçok Hizmet Üretiyoruz

Selçuklu’da gençlere yönelik birçok hizmet ürettiklerini ifade eden Başkan Altay,“ Talha Bayrakçı Gençlik Merkezi’nin özellikle üniversite gençliği için önemli bir mekan haline geldi. Artık burası da yetmiyor Bosna-Hersek Mahallesi’nde ikinci bir gençlik merkezi için planlama yapıyoruz. Selçuklu’da 3 ilkokul, 7 ortaokul, 6 lise ve 7’de mahallelerde olmak üzere gençlere hizmet veren 25 kütüphanemiz mevcut. Yine spor bizim gençler için en çok yatırım yaptığımız alanlardan birisi. Sadece yaz spor okullarımızda 8 bin çocuğumuza hizmet üretiyoruz. 7 yılda 11 spor salonu, 42 suni çim saha, 2 yarı olimpik yüzme havuzu, 6 kortluk tenis kulübü, 2 FIFA standardında spor kompleksini ilçeye kazandırdık” dedi.

Selçuklu Sanayi Gençliğinin Farkında  

Gençlik faaliyetleri yürütülürken sanayide çalışan gençler için projelerin de üretilebileceğini ve bu noktada bir eksikliğin bulunduğunu fark ettiklerini ifade eden Başkan Altay,“ Burada da çok ciddi sayıda bir genç nüfusumuz var ve ülkemizin üreten gücü gençler. Bir süre sonra da zaten kendi işlerinin patronu ve birçok kişiyi istihdam edecek büyüklüğe ulaşıyorlar. Bu fikirden yola çıkarak bizde sanayideki gençler için bir proje üretmeye karar verdik” dedi.

Çalışan Gençlere Yeni Ufuklar Kazandıracağız

Projenin Selçuklu’da sanayide çalışan 15-29 yaş aralığındaki gençleri kapsayacağını ifade eden Başkan Altay,“ Gençlerin birlik-beraberlik duygusu içinde, sağlık ve güvenli çalışma ortamının gelişmesine yönelik programlar, sosyal ve kültürel alanda farkındalık oluşturacak faaliyetler, topluma daha faydalı bireyler olmaları için gençlerin bilinçlendirilmesi ve değerler eğitimi odaklı ahilik modelinin uygulanmasını gerçekleştireceğiz” dedi.

Sanayi gençliğine meslek gruplarına göre oluşturulacak komisyonlarla hizmet verileceğini ifade eden Başkan Altay,“ Yemekli istişare ve bilgilendirme toplantıları, ödüllü ilmihal yarışmaları, sportif etkinlikler, masa tenisi ve halı saha maçlarıyla gençlerin sosyal yönlerini kuvvetlendirileceğiz. Ayrıca yöneticilerle tecrübe toplantıları ve mesleki fuarlara gençlerin katılımını sağlayacağız. Ufuklarının açılması için bu tür faaliyetlere destek olacağız. Gençlerin huzur ve mutluluğunu sağlamayı 
vazgeçilmez bir hedef olarak görüyor, gençlerimizin geleceğimizin teminatı olduğuna inanıyor gençlerimizi Selçuklu Medeniyeti’nin bir emaneti olarak görüyoruz” dedi.  
  
Ali Okutan Sosyal Tesisi ile ilgili bilgiler veren Başkan Altay,“ Binamız gayet şık oldu. Belediye olarak yapmış olduğumuz tüm binalarda bir estetik kaygımız var. Binamızda yemek salonumuz, dersliklerimiz, spor salonumuz, duşlarımız, soyunma odalarımız ve büyük bir sohbet alanımız mevcut” dedi.

Ali Okutan Sanayi Sosyal Tesisi, 1542 m² alan üzerinde bodrum, zemin ve 1. kattan oluşuyor. 
 

DİĞER HABERLER

TÜM HABERLER

Çalışan Gençlik Futbol Turnuvasında Buluşuyor

11.04.2018

Bugünün Gençleri, Yarının Ustaları EXPO'da

16.11.2016

Geleceğin Ustası Gençler Üretime Katkı Sağlayacak

16.11.2016

Ahilik Haftası Geleneği Unutulmadı

01.06.2016

Bugünün Gençleri, Yarının Ustaları Çanakkale'de

16.05.2016

Sanayi Gençliğine Ahilik Modeli

13.05.2016

Talha Bayrakçı GM Kış Kampında

09.05.2016

Altay, "Farkındalık Oluşturmak İstiyoruz"

09.05.2016

Selçuklu Belediyesi Sanayi Gençliğinin Farkında

09.05.2016

Sanayi Gençleri İçin Büyük Proje

09.05.2016